środa, 19 sierpnia 2020

Zejście do podziemi

 Dobszyńska Jaskinia Lodowa

Teraz już zgodnie wszyscy razem decydujemy, że robimy sobie dzień odpoczynku. Nie patrząc na prognozy wymyślamy, że jedziemy do Dopszyńskiej Lodowej Jaskini, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na miejscu okazuje się, że dojście do jaskini wymaga pokonania paru metrów i spaceru, ale co zrobić – marzenie Barbórki będzie spełnione. Jaskinia leży w Narodowym Rezerwacie Przyrody Stratena, na terenie Parku Narodowego Słowacki Raj.
Z powodu swojej wyjątkowej wartości w 2000 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wejście do jaskini było znane od niepamiętnych czasów przez miejscowych pasterzy i myśliwych jako Lodowa Dziura, gdzie chodzili się ochłodzić latem. Jednak nikt nie odważył się wejść do środka. Dopiero w 1870 roku młody inżynier Eugen Ruffiny jako pierwszy odważył się spuścić na dno i w ten sposób odkrył Dobszyńską Jaskinię Lodową. Potężne zawalenie się jaskiniowych korytarzy pomiędzy Lodową a Strateńską odizolowało Jaskinie Lodową, tworząc warunki do jej zalodzenia. Lód powstał w niej i się utrzymuje dzięki naturalnemu ochłodzeniu wnętrza w okresie zimowym, kiedy to przez wyżej położone wejście wnika do jaskini zimne, ciężkie powietrze, wychładzając potężne wapienne ściany.Obiekt ten wyróżnia spośród innych fakt, iż zlodowacenie od tysięcy lat utrzymuje się na wysokości 920 – 950 m. n.p.m., dla porównania, zlodowacenia w słynnych lodowych jaskiniach w Alpach Austriackich znajdują się około 200 metrów wyżej. Udostępniona trasa turystyczna ma ok. 500 metrów i zajmuje z opowieściami przewodników ok. 30 minut. Trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu a nawet czapka i rękawiczki to nie będzie przesada. Zdarzały się też jednostki w krótkich spodniach i japonkach, ale kto co lubi. Z ciekawostek dodam takie, że jeszcze do lat pięćdziesiątych XX wieku w jaskini regularnie jeżdżono na łyżwach. Jako jedna z pierwszych jaskiń w Europie została wyposażona w elektryczność. 
źródło: http://www.wiecznatulaczka.pl/

źródło: http://www.wiecznatulaczka.pl/

źródło: http://www.wiecznatulaczka.pl/

źródło: http://www.wiecznatulaczka.pl/

źródło: http://www.wiecznatulaczka.pl/

źródło: http://www.wiecznatulaczka.pl/

Zdjęcia zaczerpnięte są z Internetu, ponieważ w przypadku robienia swoich fotek lub filmowania, cena biletu podnosi się do 18 euro (8euro bilet i 10 euro pozwolenie na robienie fotek bez możliwości wykorzystania flesza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz nam proszę co o tym sądzisz :)